Jak przygotować samochód do dalekiej podroży?

Jak przygotować samochód do dalekiej podroży?

Planujesz dłuższą podróż samochodem? Wakacyjny wyjazd, a może wizyta u rodziny mieszkającej na stałe za granicą? Przed wyruszeniem w drogę koniecznie sprawdź stan swojego samochodu! Możesz zrobić to samodzielnie lub też oddać go w ręce specjalisty-mechanika. Nasz auto skup Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław podpowie Ci, na co obowiązkowo należy zwrócić uwagę!

 1. Przegląd najważniejszych podzespołów
  Na pierwszym miejscu znajdują się oczywiście kluczowe podzespoły, których zły stan może przysporzyć w trasie wiele problemów i nieprzyjemności.
  Przed dalekim wyjazdem czeka Cię:
  – kontrola komory silnika oraz spodu auta w celu sprawdzenia, czy nie dochodzi do wycieków olejów,
  – sprawdzenie układu hamulcowego, układu chłodzenia oraz akumulatora,
  – sprawdzenie (i uzupełnienie) poziomu płynów: oleju silnikowego, hamulcowego, chłodniczego, do wspomagania kierownicy,
  – kontrola ciśnienia w oponach oraz stanu ogumienia (przypominamy, że zgodnie z przepisami w Europie minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. – – Pamiętaj jednak, że jest to wartość skrajna — już przy 4 mm przyczepność opony zmniejsza się!),
  – uzupełnienie płynu do spryskiwaczy oraz przegląd punktów świetlnych i wycieraczek
 2. Zapas żarówek
  Mimo sprawnie działającego przed wyjazdem oświetlenia, zalecamy, aby zawsze mieć przy sobie zapas żarówek. Uchroni Cię to nie tylko przed mandatem, ale również pozwoli na bezpieczną i spokojną jazdę.
 3. Pozostałe wyposażenie samochodu
  Czy wiesz, w jakim stanie technicznym jest aktualnie Twoja gaśnica samochodowa? Przeważnie okres jej legalizacji wynosi 12 miesięcy! Wyposaż również swój samochód w apteczkę oraz podstawowe narzędzia, mogące przydać się przy drobnych naprawach.
 4. Ubezpieczenie OC i Zielona Karta
  Sprawdź ważność swojego ubezpieczenia OC. Może okazać się, że jego koniec przypada na połowę Twojego urlopu. Zdecydowanie lepiej załatwić wszystkie formalności przed wyjazdem i w ten sposób zyskać nie tylko komfort psychiczny, ale również zaoszczędzić pieniądze.
  Jeśli planujesz podróż poza granice Europy lub do państw, które nie są członkami UE, musisz mieć przy sobie Zieloną Kartę. Dowiedz się, w jakich krajach jest ona wymagana.
 5. Zapoznanie się z zagranicznymi przepisami i cenami paliwa
  Dobrą praktyką jest również zapoznanie się z przepisami drogowymi obowiązującymi nie tylko w państwie, do którego zmierzasz, ale również w krajach, przez które będziesz przejeżdżać (ograniczenia prędkości, obowiązkowe wyposażenie samochodu np. kamizelka odblaskowa). Znajomość prawa wpływa zarówno na komfort jazdy, jak i pozwala uniknąć często bardzo drogich mandatów.
  Sprawdź również, ile wynoszą ceny paliwa za granicą, a przed opuszczeniem Polski zatankuj do pełna na ostatniej możliwej stacji.
Call Now Button