Skup aut marki Alpina

Na rynku motoryzacyjnym na świecie występuje wiele różnego rodzaju marek pojazdów – osobowych, ciężarowych i innych. Jedną z ciekawszych jest Alpina. Być może dobrze ją znasz albo jesteś właścicielem samochodu tej marki, który chciałbyś sprzedać. Nie musisz się tym samodzielnie zajmować. Zwróć się do naszego skupu aut marki Alpina, a otrzymasz kompleksową obsługę w kwestii odkupienia takiego auta. Tymczasem jednak zapoznaj się z historią marki Alpina i jej najbardziej znanymi modelami pojazdów.

Historia marki Alpina

Alpina, a właściwie Alpina Burkard Bovensiepen GmbH & Co. KG to niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów. Co ciekawe, bazą do ich powstawania jest marka BMW, dlatego samochody Alpina są właściwie sygnowane marką BMW-Alpina.

Swoją siedzibę Alpina na w Buchloe w Bawarii w Niemczech. Powstała ona w 1965 roku jako rodzinne przedsiębiorstwo kierowane przez rodzinę Bovensiepenów. Założył ją Burkard, a wraz z nim stery w firmie objęli jego synowie – Andreas i Florian. Zanim jednak do tego doszło, Burkard Bovensiepen w 1962 roku zajął się podnoszeniem mocy silnika samochodu BMW 1500 za pomocą modyfikacji gaźnika. Szybko znalazł klientów, którzy chcieli mieć auta z wyższą mocą. Jednak na tym nie poprzestał, zjawił się w siedzibie BMW w Monachium z propozycją: chciał skonstruować lekką wersję samochodu drogowego, kiedy to znany niemiecki koncern zajmował się jeszcze produkcją samochodów wyczynowych. BMW zgodziło się na propozycję Bovenspiena i zbudowało wraz z nim odchudzony samochód seryjny. Tak powstał pierwszy model oznakowany CSL.  Alpina była manufakturą motoryzacyjną w pełni niezależną finansowo od wielkich koncernów.  W 1978 roku wyprodukowała niezależny model Alpina – B6 2.8 (E21).

Sprawdź: skup samochodów w Inowrocławiu

W latach 70. I 80. XX wieku firma Alpina zajmowała się rasowaniem aut. Zaangażowała się w sport, co pozwoliło jej się przebić na rynku. W 1983 roku marka ze względu na zaawansowane zmiany w samochodach uznana została za w pełni niezależną. Niemniej na uwagę zasługuje fakt, że samochody Alpiny zawsze powstawały na liniach produkcyjnych BMW. Firma wysyłała do BMW specyfikacje oraz części indywidualne i na bazie tych elementów to właśnie BMW składało samochody dla marki Alpina. Wracały one następnie do siedziby manufaktury w Buchloe, gdzie montowano spoilery, a na życzenie zamawiającego także tapicerkę ze skóry Lavalina, jaka wykorzystywana jest poza Alpiną tylko przez Rolls-Royce`a. Na koniec skreślano numer VIN BMW i nabijano indywidualny numer Alpiny.

Obecnie Alpina funkcjonuje ona jako spółka komandytowo-akcyjna. Od 10 marca 2022 roku jest własnością koncernu BMW. Wiadomo już, że od 2025 roku, zgodnie z zawartą z BMW umową, Alpina będzie dzieliła się z innymi producentami swoim doświadczeniem.

Modele samochodów marki Alpina

Samochody Alpina różnią się i to w sposób znaczny względem modeli BMW. Przede wszystkim tym, że modyfikacje są zaawansowane. Alpina na nowo buduje i wzmacnia silniki, zestraja zawieszenie, montuje zmienione oprogramowanie czy modyfikuje skrzynie biegów. Ponadto wykańcza wnętrze skórą Lavalina. Zmienia zegary w kokpicie i podmienia znaczek BMW na kierownicy na logo Alpiny.

Do jednych z najbardziej znanych modelów Alpiny zalicza się:

  • Alpina B3 – samochód sportowy produkowany od 2013 roku, oparty o 6 generacji BMW Serii 3: 335i. Dostępny jest w czterech wersjach nadwozia: jako kombi, sedan, coupe i kabriolet. Ma 410 koni mechanicznych. W wersji B3 Biturbo ma automatyczną, 8-biegową skrzynię biegów.
  • Alpina B10 Bi-Turbo – zaprezentowany w 1989 roku samochód produkowany do 1994 roku. Wyprodukowano łącznie 507 sztuk. To sportowy model BMW, który zyskał sobie miano najszybszego sedana na świecie. Należy do segmentu G/E.

Rocznik produkcji – nie ma żadnego znaczenia

Samochody Alpina produkowane są od lat, zwykle w małoseryjny sposób, dlatego są unikalne. Dla nas nie ma żadnego znaczenia, który to rocznik. Możemy Cię zapewnić, że zainteresujemy się każdym, który masz na sprzedaż. Wycenimy go rzetelnie, biorąc także pod uwagę wyjątkowość takiego pojazdu i przedstawimy Ci wycenę.

Sprawdź: skup aut Włocławek

Stan techniczny Twojej Alpiny

Podobnie jak z rocznikiem, stan techniczny samochodu Alpina, który zechcesz sprzedać, jest bez znaczenia. Chcemy odkupić każdy tego rodzaju pojazd. Jeśli nie jeździ, poinformuj nas o tym, a przyjedziemy do Ciebie z lawetą, zapakujemy auto i zaproponujemy rozliczenie – przelewem lub w rozliczeniu gotówkowym.

 

Leave a Comment

Call Now Button