Auta Suzuki jeżdżą po polskich drogach od lat. Ta japońska marka samochodów, która produkuje również znakomitej klasy motocykle, ma ugruntowaną pozycję na rynku motoryzacyjnym. Jeśli jesteś właścicielem samochodu marki Suzuki, który chcesz sprzedać, to zapraszamy do nas! Skup aut w Toruniu lub w innym mieście zaoferuje Ci rzetelną wycenę i godną zapłatę za Twoje auto. Sprawdź, co właściwie możemy Ci zaproponować. Tymczasem zapoznaj się z historią marki i najbardziej znanymi modelami samochodów Suzuki.
Historia marki Suzuki
Założycielem marki Suzuki był Michio Suzuki, który już jako 20-letni, młody mężczyzna otworzył swoją pierwszą działalność pod własnym nazwiskiem. Miało to miejsce w 1909 roku. Początkowo zajmowała się ona produkcją krosien tkackich. Wiele lat były one udoskonalane i cieszyły się uznaniem kupujących. Po 20 latach działalności Suzuki zbudowało nowy model maszyny do tkania, który trafił na rynek eksportowy. Maszyny tkackie stanowiły główną oś działalności firmy Michio Suzuki aż do czasu wybuchu II wojny światowej, choć właściciel starał się rozwijać się i w innych kierunkach, także jeśli chodzi o produkcję produktów z branży motoryzacyjnej.
Pierwszy prototyp samochodu zbudował w 1937 roku, a do napędu wykorzystał chłodzone cieczą silniki o pojemności mniejszej niż 800 cm i mocy 13 KM. Nigdy nie trafił on do produkcji seryjnej, podobnie jak i inne prototypy zbudowane w tożsamym czasie.
W trakcie działań wojennych Suzuki musiało zmienić profil produkcji i produkować towary dla japońskiej armii. Kiedy II wojna światowa się skończyła, firma mogła powrócić do produkcji krosien tkackich, ale załamanie na rynku tekstyliów spowodowało, że musiała ratować się nowymi kierunkami rozwoju.
Z początkiem lat 50. XX wieku w Japonii wyraźnie widoczne było rosnące zapotrzebowanie na tanie auta. Z tego względu w 1952 roku Suzuki wprowadził do produkcji rower Power Free z dwusuwowym silnikiem spalinowym o pojemności 36 cm3 i z systemem podwójnych zębatek. Można było wiec korzystać z roweru standardowo, wykorzystując siłę mięśni nóg, albo silnik. Na bazie roweru Power Free Suzuki zbudował swój pierwszy motocykl – Diamond Free,. Wówczas to firma zmieniła nazwę na Suzuki Motor Corporation.
Natomiast pierwszy seryjnie produkowany samochód w historii marki powstał w 1955 roku – to model Suzulight, napędzany silnikiem dwusuwowym o pojemności 360 cm3 i mocy 16 KM. W ofercie Suzuki dostępne były różne warianty tego modelu, łącznie z dostawczym samochodem Suzulight Carry. Równolegle firma rozwijała ofertę motocyklową o serię Colleda.
Kolejno produkowane były nowe modele samochodów osobowych i dostawczych. W 1970 roku zadebiutował terenowy samochód Suzuki Jimny z napędem na 4 koła. Okazał się on sukcesem na rynku japońskim i w eksporcie. W 1983 roku pojawił się model Swift, a później w 1987 roku Suzuki Vitara.
W swojej historii Suzuki współpracowało z wieloma koncernami, m.in. z General Motors w latach 80. XX wieku czy Isuzu. Nawiązało partnerstwo z Volkswagenem i Fiatem, a na końcu również z Toyotą. Dziś jest niezależną marką motoryzacyjną.
Najważniejsze modele Suzuki
W swojej historii działalności przez 7 dekad w ofercie Suzuki pojawiło się wiele ważnych modeli pojazdów. Obecnie są to:
- Suzuki Jimny – samochód terenowy crossover/SUV produkowany od 1998 roku. Od 2018 roku produkowana jest czwarta generacja tego modelu.
- Suzuki Swift – produkowany od 1983 roku mały, miejski hatchback, który zaliczany jest do segmentu B. To jeden z najpopularniejszych samochodów Suzuki.
- Suzuki Vitara – produkowany w latach 1988-2005 i ponownie od 2015 roku kompaktowy samochód terenowy, a następnie kompaktowy crossover SUV. Zaliczany jest do segmentu I. Obecnie jest to samochód sportowo-użytkowy.
Rocznik produkcji – nie ma żadnego znaczenia
Wieloletnie samochody marki Suzuki mają w sobie wiele uroku. Można uznać niektóre z nich za absolutnie kultowe. Przedstawiają sobą dużą wartość. Czasem jednak rok produkcji wskazuje, że Twoje Suzuki ma już co najmniej kilkanaście lat, ale do tego, by uznać go za auto zabytkowe jeszcze daleko. Nie powoduje to jednak, byśmy mieli odmówić Ci odkupienia samochodu marki Suzuki.
Stan techniczny Twojego Suzuki
Na wycenę używanego pojazdu rzecz jasna ma wpływ to, w jakim stanie technicznym się znajduje. Jednak nie jest on sam w sobie czynnikiem, który determinuje w naszym skupie aut Suzuki decyzję o tym, czy odkupić od Ciebie auto, czy też nie. Nawet jeśli Twoje Suzuki z różnych powodów nie jeździ, to i tak możemy je kupić. Poinformuj nas o takim fakcie, a przyjedziemy do Ciebie z lawetą. Jeśli zgodzisz się na zaproponowane przez nas warunki transakcji, wówczas możemy Ci wypłacić do ręki pieniądze i zabrać auto. Nic dodatkowo nie zapłacisz za transport lawetą.