skup aut żuk

Skup aut Żuk

W PRL-u, czyli w okresie Polskiej Republiki Ludowej popularną marką samochodów dostawczych był Żuk. Jego posiadanie było prestiżowe. Dziś auta te nadal krążą po polskich drogach i nie tylko. Jeśli jesteś właścicielem takiego samochodu i chcesz go sprzedać, zwróć się o ofertę do naszego skupu aut.

Marka Żuk

Marka Żuk należała do przedsiębiorstwa FSC Żuk. Obejmowała rodzinę polskich samochodów dostawczych, które były produkowane w Lublinie.

Historia marki Żuk

Historia Żuków rozpoczęła się w 1956 roku, kiedy to w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie powstał projekt nowych pojazdów specjalnych. Prowadzony był pod kierownictwem inżyniera Stanisława Tańskiego, który współpracował z Alojzym Skwarkiem. 1 maja 1958 roku zaowocował on pokazem modelu Żuk A 03 i wyprodukowaniem w tym samym roku 50 sztuk tego pojazdu.

Pierwsza prezentacja nowego samochodu dostawczego Żuk miała miejsce na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1958 roku. Po serii próbnej, 24 lipca 1959 roku rozpoczęła się jego produkcja seryjna. Pierwszy Żuk został opracowany w oparciu o części pochodzące z samochodu Warszawa M20 i był rzecz jasna samochodem dostawczym.

Sprawdź: skup aut Toruń

W kolejnych latach udoskonalano model A03 Żuka. W 1966 roku pojawił się model żuka A05 – Furgon. Posłużył on do zaprojektowania i następnie wyprodukowania samochodu gaśniczego A14. Co ciekawe, stworzono go na specjalne zamówienie rządu Egiptu. Polska odmiana otrzymała oznaczenie A15.

W latach 60. XX wieku Żuki bardzo dobrze sprzedawały się poza granicami Polski. Ich oferta została więc urozmaicona o wzmocnione silniki. Pod koniec lat 70. XX wieku pod naporem klientów Żuk zyskał nowe jednostki napędowe. Ulepszono jego nadwozie i dodano nowe skrzynie biegów.

Ostatecznie serie samochodów dostawczych Żuk były produkowane w latach 1959-1998. Dostępny w wielu wariantach nadwozia – zarówno jako pick-up, jak i w wersji mikrobus i towos oraz pojazd pożarniczy.

Modele marki Żuk

Cechą charakterystyczną dla samochodów dostawczych Żuk były przetłoczenia i kolorowe nadwozie. Przetłoczenia były wynikiem wykorzystania w autach tych paneli blaszanych dodatkowo przetłaczanych, co pozwalało w produkcji na wykorzystanie ogólnodostępnej w latach 50. i 60. XX wieku blachy 2 gatunku, zamiast drogiej gładkiej blachy tłoczonej.

Wśród najbardziej znanych modeli Żuka wyróżnić można:

  • Model Żuk A03 – pierwszy model samochodu dostawczego Żuk w wersji produkcyjnej, o ładowności 800 kg i prędkości maksymalnej 90 km/h, napędzany silnikiem M-20 z Warszawy.
  • Model Żuk A05 – samochód dostawczy Żuk o ładowności aż 1,5 tony, produkowany na początku lat 60.
  • Model Żuk A07 – produkowany od 1968 roku samochód dostawczy, odświeżony model A15. Zmodernizowano i unowocześniono jego nadwozie typu furgon. Umożliwiał transport do 7 pasażerów i 350 kg bagażu.

Rocznik produkcji samochodów Żuk

Z uwagi na fakt, że produkcja samochodów Żuk zakończyła się ponad ćwierć wieku temu, to jeśli masz taki samochód u siebie, może być on już dawno pełnoletni. Jednak pragniemy podkreślić, rocznik produkcji nie wpływa na chęć jego odkupienia przez nasz skup.

Stan techniczny auta – nie ma znaczenia

Jeśli Twój samochód marki Żuk nie jeździ, z uwagi na usterki techniczne, nie dojedziesz do naszego skupu. Jednak to my możemy do Ciebie przyjechać z własną lawetą i jeśli zdecydujesz się na naszą propozycję odkupienia samochodu, weźmiemy go od razu ze sobą. Za przyjazd i skorzystanie z lawety nic dodatkowo nie zapłacisz.

Leave a Comment

Call Now Button