Skup aut WSK Mielec

W historii polskiej myśli technicznej i motoryzacji ważne miejsce zajmują zakłady WSK Mielec. To największe zakłady lotnicze w Polsce, z siedzibą w Mielcu, które produkowały też polski samochód osobowy. Jesteś jego posiadaczem? Jeśli tak, chętnie go od Ciebie odkupimy w naszym skupie aut w Inowrocławiu lub innym mieście.

Historia WSK Mielec

Skrót WSK Mielec oznacza Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego, która ma siedzibę w Mielcu. Specjalizowała się w produkcji samolotów, ale w swojej ofercie miała również samochody.

Już w 1936 roku w planie budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego znalazła się wytwórnia lotnicza właśnie w Mielcu. Miała ona być częścią Państwowych Zakładów Lotniczych. Jej budowa rozpoczęła się na rok przed wybuchem II wojny światowej. W lipcu 1939 roku mury wytwórni opuścił pierwszy samolot PZL.37 Łoś. Produkowane w mieleckich zakładach samoloty brały nawet udział w początkowej fazie wojny.

Kiedy Mielec został zajęty przez wojska niemieckie, zakłady włączono do przedsiębiorstwa Heinkel. Produkowano tu podzespoły bombowców i myśliwców nocnych, a także przeprowadzano montaże i remont.

W 1944 roku Niemcy wycofali się z Polski, ale zabierając całe wyposażenie wytwórni. Sam zakład mieli wysadzić w powietrze, ale nie zdążyli tego zrobić. 6 sierpnia 1944 roku zakłady przejęła administracja radziecka. Polska odzyskała je 22 lipca 1945 roku. Mianowano je Państwowymi Zakładami Lotniczymi – Zakład Nr 1 w Mielcu.

Zobacz: skup samochodów Audi

W kolejnych latach zakłady zajmowały się produkcją i remontem samolotów, ale nie tylko. Produkowano tu sprzęty AGD, czy wagi, a nawet metalowe karoserie autobusowe. W latach 1957-1960 w Mielcu produkowano polski samochód osobowy – Mikrys MR 300.

W 1949 roku zakłady przemianowano na Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego, Zakład nr 1 w Mielcu, w skrócie WSK-1 Mielec. Wewnętrzne problemy doprowadziły do strajków. Z czasem zakłady zostały sprzedane. 16 marca 2007 roku Agencja Rozwoju Przemysłu sprzedała 100 proc. udziałów PZL Mielec amerykańskiej spółce United Technologies Holdings SA za 66 mln zł. Sprawa prywatyzacji Mielca stałą się obiektem zainteresowania prokuratury.

Model Mikrusa MR-300

Jedynym produkowanym w WSK Mielec samochodem był model Mikrus MR-300. To polski samochód osobowy, którego nadwozie produkowano w Mielcu, a silnik w WSK Rzeszów. W latach 1957-1960 wyprodukowano 1728 sztuk tego pojazdu. Dziś są już zabytkowe.

Z założenia, Mikrus miał być tanim autem, dostępnym masowo. Na Krajowej Naradzie Motoryzacyjnej na początku 1957 roku pokazano projekty, a 22 lipca zaprezentowano w Warszawie pierwsze prototypy.

Sprawdź również: skup aut Toruń

Stan techniczny samochodu WSK Mielec

Naruszony zębem czasu samochód WSK Mielec może samodzielnie nie jeździć, a jego stan techniczny może nie być najlepszy. Nie szkodzi to jednak, ponieważ i wtedy możemy go odkupić. Poinformuj nas o stanie Twojego auta, a jeśli będzie taka potrzeba, przyjedziemy do Ciebie z własną lawetą, za którą nic dodatkowo nie zapłacisz.

Rocznik nie ma znaczenia

Sam fakt, że samochody w WSK Mielec były produkowane w latach 1957-1960 sprawia, że możesz być w posiadaniu auta co najmniej kilkudziesięcioletniego. Nie ma to dla nas znaczenia. Jesteśmy gotowi je odkupić.

 

Leave a Comment

Call Now Button