skup aut FSO

Skup aut marki FSO

Polska nie jest ojczyzną przemysłu motoryzacyjnego, ale ma pewne marki, którymi może się w tym zakresie pochwalić. Jedną z nich jest FSO. Jeśli jesteś właścicielem takiego pojazdu, być może zechcesz go sprzedać. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego skupu!

Historia marki FSO

FSO to skrótowiec od nazwy Fabryka Samochodów Osobowych. Firma powstała w 1948 roku na warszawskim Żeraniu. To polskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które zostało powołane do życia przez polski rząd po II wojnie światowej. Chciano w ten sposób odbudować krajowy rynek i powrócić do współpracy z włoskim Fiatem (sprawdź: skup aut Fiat), która miała miejsce jeszcze przed wojną. Niestety, ze wznowienia współpracy z Fiatem nic nie wyszło – Włosi w 1949 roku zdecydowali się na zerwanie negocjacji. Na ich miejsce pojawił się partner ze wschodu, ze ZSRR.

Tak powstało przedsiębiorstwo FSO. Pierwszym samochodem, który zjechał z taśmy montażowej tej marki była Warszawa M-20, która została opracowana na bazie radzieckiej Pobiedy M-20. Miało to miejsce 6 listopada 1951 roku.

Natomiast pierwszym, w pełni polskim samochodem powstającym w FSO na Żeraniu, była Syrena. Była ona produkowana od 1957 roku.

Ważnym punktem w historii FSO było wznowienie rozmów i nawiązanie współpracy z włoskim Fiatem. Dzięki temu w 1967 roku na włoskiej licencji powstał w Żeraniu Fiat 125p.

FSO w połowie lat 90. XX wieku nawiązało współpracę z koreańskim Daewoo (sprawdź: skup aut Daewoo), a od 2004 roku produkowało modele tej marki, ale już z logo FSO. W 2011 roku, kiedy licencja na produkcje Chevroleta Aveo (sprawdź skup aut Chevrolet) wygasła, fabryka FSO ostatecznie został zamknięta, a część hal montażowych zburzono.

Modele samochodów FSO

Przez lata działalności warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych (FSO) z linii montażowej zjechały miliony aut, wśród których były takie kultowe modele jak:

  • Warszawa – samochód budowany w FSO na licencji Gaza M21 Pobieda ze ZSRR, to polski samochód osobowy produkowany w latach 1951-1973, który rozwijany był przez FSO; było to pierwsze auto osobowe produkowane seryjnie w Polsce po II wojnie światowej;
  • Polski Fiat 125p – samochód osobowy klasy średniej produkowany od 1867 do 1991 roku na podstawie licencji włoskiej firmy Fiat. Po wygaśnięciu licencji w 1983 roku nazwę zmieniono na FSO 125p.
  • Polonez – pierwotnie przygotowany przez włoskich konstruktorów, ostatecznie produkowany przez FSO w Warszawie od 3 maja 1978 roku do 22 kwietnia 2002 roku, następca Polskiego Fiata 125p, choć ten był produkowany jeszcze do 1991 roku.
  • Syrena – model polskiego samochodu produkowanego w latach 1957-1972 w Warszawie, a w latach 1972-1983 w Bielsku Białej pod nazwą FSM Syrena.

Stan techniczny samochodu FSO

Zdajemy sobie sprawę, że po tylu latach od momentu, kiedy Twój samochód zjechał z linii fabryki FSO jego stan techniczny mógł się znacznie pogorszyć. Nie jest to jednak przeszkodą w odkupieniu go od Ciebie. Jeśli nie jeździ samodzielnie, poinformuj nas o tym, a my przyjedziemy pod wskazany przez Ciebie adres z własną lawetą, za którą nic dodatkowo nie zapłacisz.

Rocznik produkcji – nie ma znaczenia

Z uwagi na fakt, że już w latach 50. XX wieku istniało FSO, posiadany przez Ciebie samochód tej marki może mieć wiele lat. Nie jest to jednak czynnikiem, który mógłby spowodować, że nie przedstawimy Ci oferty jego odkupienia. Nasz skup aut w Inowrocławiu i w innych miastach zaprasza.

Leave a Comment

Call Now Button